Máte na záhrade bazén, alebo o ňom ešte len uvažujete, ale odrádza vás od jeho existencie chlórovaná voda? Ste na chlór vo vode veľmi citliví a používate doma aj filtračné zariadenie na pitnú vodu, ktoré zbavuje chlóru, pesticídov, ťažkých kovov či ropných látok? Existujú vôbec nejaké možnosti, ako ošetriť vodu v bazéne proti patogénnym mikroorganizmom a riasam, než len chlórom? Chlór je toxický plyn, s chlórom sa zabíjalo v prvej svetovej vojne a je to jedna z najnebezpečnejších chemických zbraní. Niektoré chlórové zlúčeniny sú síce pre ľudské telo veľmi potrebné, napríklad kyselina chlorovodíková alebo chlorid sodný (napr. kuchynská soľ) či chlorid horečnatý na doplnenie horčíka do organizmu, ale ak chlór uplatníte na dezinfekčné účely v iných zlúčeninách, napríklad v chlórnane sodnom, môže to mať negatívny vplyv na naše zdravie.
Aktívny kyslík – aktívny kyslík je iba iný názov pre ozón. Z chemického hľadiska je to molekula trikyslíka alebo O3. Ozón má silný oxidačný účinok a spoľahlivo usmrcuje drobné mikroorganizmy. Ozón je ale takmer neškodný pre životné prostredie a vyskytuje sa v prírode úplne prirodzene, napríklad pri zemi v horských oblastiach pri svite Slnka. Aktívny kyslík môže nahradiť klasickú chlórovú chémiu.
Polymérová chémia – ďalšou možnosťou, ako sa vyhnúť chlórovaniu vody a použiť bezchlórovú úpravu vody v bazéne, je polymérová chémia. Má dezinfekčné účinky voči baktériám, plesniam a ďalším nežiaducim patogénom a tiež si poradí s výskytom rias, pretože vykazuje algicídne účinky, podobne ako to vedia vodné rastliny.
UV lampa – ultrafialové žiarenie zlikviduje úplne spoľahlivo všetky nežiaduce mikroorganizmy a pri správnom používaní je to veľmi bezpečný spôsob dezinfekcie. Po aplikácii UV lampy navyše nezostáva vo vode žiadna nebezpečná chemická látka.